So we did the school shopping. I WORK at my children's school. I comprehend school budgets. I've seen teachers spend hundreds of dollars of their own money per semester just to cover materials. I spend about a hundred a year myself and never ask for reimbursement, despite the fact my department has a good budget (can you say federal funds?)
But my kids' supply lists this year were something to behold. One child needed 36 pencils. 36! *per child*. That's a lot of writing. One child needed 4 boxes of crayons and *12* glue sticks. I bought what equaled to a half-gallon of hand sanitizer, more ziploc bags than I've ever bought for my own home, paper plates, baby wipes, brown paper bags, 4 huge boxes of Kleenex, Clorox wipes, high-lighters, 40 markers, two pencil sharpeners, a half-pound of rubber eraser, 8 bottles of glue, 2 pairs of scissors, a ream and a half of paper, and NOT A SINGLE NOTEBOOK. Daughter was so bummed she didn't get to choose a folder, binder, or notebook. The school's gone to "uniform" DOGS binders (Daily Organization Gives Success) and we purchase those on meet the teacher night.
School shopping is just not the fun it used to be. I felt like I was preparing for an educational disaster bunker. How bizarre!
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
1 comment:
I know the feeling. Here was our list for a 2nd grader and a preschooler:
2 boxes of colored pencils; 3 spiral notebooks; 4 bottles of glue; 8 glue sticks; 26 #2 pencils; 4 vinyl pocket folders; 3 sets thick washable markers; 2 sets thin washable markers; 4 sets dry erase markers; gallon and sandwich sized zip bags; 2 boxes regular crayons; 1 box jumbo crayons; safety scissors; tissues; 2 sets of watercolors; paper plates; pkg of paper lunch bags; pkg of cotton balls.
I don't even want to think about when they are both in "real" school.
Post a Comment